Jak vybrat komínovou frézu abyste se nespálili? | HYDROTOP, stroje se sílou HYDRY 💪
V košíku nic nemáte. Napravte to! :-)

Jakou vybrat komínovou frézu

abyste se nespálili?

Pokud čtete tento článek, tak jste se pravděpodobně dostali do situace, kdy zvažujete koupi komínové frézy. Vzhledem k tomu, že se nejedná o levné zařízení, kdy se ceny strojů u jednotlivých výrobců mohou lišit i o více než 150 000 Kč, tak jsme pro vás připravili tohoto průvodce.

Jak se to má s výkonem komínové frézy

respektive motoru

Jestliže jste si udělali přehled o trhu s komínovými frézami, tak jste určitě zaznamenali rozdílné výkony hydraulických agregátů. I my v naší nabídce máme více možností na výběr. Pojďme se nyní podívat na samotný potřebný výkon.

Samotná technologie frézování komínů je založena na abrazivním účinku rotujících řetězů, kde pro běžné průměry komínů (150 – 2xx) je zapotřebí alespoň 1100 ot./min.

Dalším kritériem je samotná velikost rotačního hydromotoru, který musí být co možná nejmenší. Na základě těchto vstupních informací máme možnost použití orbitových motorů řady MM a to o dvou objemech. Ten větší je konstruován pro průtok 20 litrů za minutu, tlakový spád 100 barů a jeho maximální otáčky se pohybují okolo 1600 ot./min. Ten menší pro svoji práci potřebuje 16 litrů za minutu, také 100 barů, ale zvládá přes 1900 otáček v minutě. Již zde vidíme první náznaky potřebného výkonu pohonného ústrojí (hydraulického agregátu). Musíme však započítat ztráty, ke kterým dochází na hydraulickém čerpadle, průřezu a délce hadic, budoucím opotřebení systému a další. Pojďme to vzít od konce…

Samotný hydromotor potřebuje tedy 16-20 litrů za minutu a tlak 100 barů. Přívodní hadice o světlosti 12mm a celkové délce 70 metrů (2x20m přívodní, 2x15m komínové) si řeknou o tlakovou ztrátu cca 40 barů (v závislosti na použitém oleji , teplotě a použitých armaturách).

A jsme u čerpadla. Tedy u potřebných výstupních parametrů a to konkrétně 16-20 litrů a 150 barů (počítáme +10 barů na kompenzaci budoucích ztrát). .

Pomocí přepočtového vzorce a zahrnutí účinnosti čerpadla se dostáváme na potřebný příkon na čerpadlo 9 HP.

Cože, takže mi stačí agregát s tímto výkonem?

Ano! Vlastně ne. My totiž potřebujeme využít 9 koní (reálně stačí 8,4), ale motor 9 HP má využitelný výkon menší (viz. norma měření výkonu spalovacích motorů SAE) a hlavně je velice vhodné zohlednit výkonovou ztrátu vlivem opotřebení a započítat potřebné dimenzování výkonu pro dlouhodobé využití, aby motor neběžel tzv. „na krev“ a tím se nadměrně neopotřebovával. Suma sumárum nám z toho vychází motor 12 HP +

A nyní konkrétní příklad

jsem kominík a chci si pořídit komínovou frézu

Agregát budu používat pouze pro účel pohonu frézovacího hydromotoru. HYDRA 13 (nyní s motorem 14 HP) s frézovacím postrojem je stroj přesně pro mě. Proč? Protože má litráž pro pohon vysokootáčkového hydromotoru, zvládá pracovní tlak 150 barů (možnost nastavení maximálního pracovního tlaku pro ochranu příslušenství), má dostatečně dimenzovaný spalovací motor profi řady VANGUARD 400.

Ale soused se mi bude smát, že ten stroj je jen takové „šudlátko“!

Ne, pro použití na frézování komínů NENÍ výkonnější stroj. To přece není možné, protože 18 HP je přece větší výkon! Ano, to je pravda, ale s dvouválcovými motory se agregují čerpadla 30-40 litrů a cokoliv nad 20 (22) litrů je nám na nic. Spíš nám to i škodí. Jakto? Už víme, že pro pohon hydromotoru potřebujeme 16 nebo 20 litrů a tlak 140-150 barů (při použití hadic DN12). Pokud do systému pustím 40 litrů, tak se stane pouze to, že hydromotor olej nepojme, vznikne nám přetlak a pojistným ventilem půjde nepotřebný olej zpět do nádrže, avšak značně ohřátý. Tím, že naroste tlak, tak motor pojede na plnou škrtící klapku a tím pádem vzroste i spotřeba. A výsledný efekt je pouze ten, že přetěžuji a poškozuji systém s velkou spotřebou paliva. .

Ale vy máte v nabídce také 18 a dokonce 21 HP agregáty!

Jistě. Tyto stroje doporučujeme zákazníkům, kteří mají v plánu agregát využít i jinde, než jenom na frézování. Například 18 HP agregát je schopen pohánět 2 hydraulická sbíjecí kladiva a jiné příslušenství. Pro pohon komínových fréz máme velké agregáty osazeny regulací průtoku, pro nastavení (a hlavně odlehčení) systému, popřípadě je možné pro snížení litráže snížit otáčky spalovacího motoru a hlavně, protože zde hrozí možnost většího průtoku, tak se tyto stroje osazují hydromotory s větším obsahem, tudíž menší frézovací rychlostí. To už nám ovšem vzniká dost možností pro špatné nastavení a potažmo přinejmenším poškozování hydraulického oleje. I v případě, že pošlete HYDRU 13 s vašim zaměstnancem do světa na pořízenou, tak se nemusíte bát, že něco špatně nastaví nebo poškodí, protože HYDRA 13 dělá právě a jen to, co dělat má.

Závěrem tedy víme, že pro kominíka

není potřeba zbytečně vyhazovat peníze za velké agregáty

Takže je vlastně opravdu nejlepší ten nejlevnější?

Bohatě stačí HYDRA 13, která je vlastně nejvýkonnější ve všech směrech ať už jde o frézovací výkon (rychlost), poměr cena/výkon, poměr cena/kvalita, velikost,… Přemýšlejte o tom… Rádi bychom Vám prodávali ty větší a dražší agregáty, ale chceme být fér a víme, že už jen z důvodu snadné manipulace, ale i faktických vlastností prostě stačí ta malá mrcha :)


Mimochodem uvažujeme, že vytvoříme i zcela miniaturní HYDRU 8, komínovou frézu, která bude mít použité komponenty na vyšší tlaky a o něco málo menší průtok. V praxi to bude znamenat, že do nabídky přibude stroj, který bude mít frézovací rychlost mezi 13-kou a 18-kou (21), bude mít jinak koncipovanou komínovou nástavbu, jinou světlost hadic a budeme ji doporučovat zákazníkům, kteří mají využití na frézu cca 4x do měsíce, protože se přiblížíme rozpětím příkonu a dimenzování výkonu velmi blízko sebe. Tato sada bude ekonomicky velice výhodná s velmi krátkou návratností. Zároveň si zachová vysokou kvalitu použitých komponentů, dostupnost náhradních dílů, českou výrobu a nově možnost individuálních barev a polepů dle přání zákazníka.

Porovnání klíčových parametrů

Pro rychlý přehled mrkněte níže na srovnání jednotlivých HYDER

HYDRA 13

Agregát s výkonem motoru 14 koní

HYDRA 13 ideální komínová fréza pro kominíky

V čem vyniká (více je lépe) 

Rozměr (snadná manipulace)
95%
Cena
90%
Použití agregátu s bouracím kladivem atd...
50%
Vhodnost pro kominíka
95%
Zobrazit cenu a více podrobností

HYDRA 18

Agregát s výkonem motoru 18 koní

Komínová fréza 18 koní HYDRA 18 – HYDROTOP

V čem vyniká (více je lépe) 

Rozměr (snadná manipulace)
65%
Cena
60%
Použití agregátu s bouracím kladivem atd...
80%
Vhodnost pro kominíka
70%
Zobrazit cenu a více podrobností

HYDRA 21

Agregát s výkonem motoru 21 koní

HYDRA 21 komínová fréza

V čem vyniká (více je lépe) 

Rozměr (snadná manipulace)
50%
Cena
40%
Použití agregátu s bouracím kladivem atd...
90%
Vhodnost pro kominíka
60%
Zobrazit cenu a více podrobností

Staňte se pánem HYDRY

Vyšlechtíme Vám ji na míru

Naplnění očekávání a splnění požadavků každého individuálního klienta je výzva, které se v HYDROTOPu rádi chopíme! Dodáme vám nejen HYDRAulické nástroje, které významně pomohou v plnění Vašich ušlechtilých cílů.

 

Frézování komínů v Praze hydraulickou komínovou frézou

Hydry, které jsme již vyšlechtili ...

Každá HYDRA je unikátní! Mrkněte na bestie které jsme již odchovali. Třeba je tam plemeno ideální pro Vás! 

Prohlédnout plemena
Výrobce hydraulických agregátů pro frézování komínů HYDROTOP

VYŠLECHTÍME VÁM HYDRU NA MÍRU ...

Staňte se pánem HYDRY, která bude odpovídat přesně vašim požadavkům. Kontaktujte nás!

Kontaktovat pomocí formuláře

My šlechtíme HYDRY

aby vám mohly sloužit

Tak jako Prometheus přinesl lidem sílu ohně, HYDROTOP přináší lidstvu sílu spoutanou v tělech HYDRY! Naše poslání je ukázat vám, jak se stát pánem HYDRY a využít ji při plnění ušlechtilých pracovních úkolů! Krotíme různě silná plemena HYDRAULICKÝCH AGREGÁTŮ dle vašich požadavků. Seznamte se pro začátek s BESTIÍ na frézování komínů, HYDROU 13...

Vyšlechtěna pro kominíky

Kolik koní je třeba vměstnat do HYDRY na frézování komínů? Stačí jich 13, opravdu! Jediná stvořena na míru kominíkům!

Postroj a příslušenství

Předáme ji s příslušenstvím a ochočenou. Stačí ji nastartovat a hned se pustíte do frézování libovolných komínů!

HYDRA 13 ideální komínová fréza pro kominíky

Úpravám se nebrání

Stvořili jsme HYDRU k obrazu svému. Rádi ji však předěláme podle vás. To je jedna z výhod nákupu přímo od výrobce!

Čistokrevná z ČR

Získala i certifikaci od BRIGGS & STRATTON. Průmyslové komponenty zaručují HYDŘE dlouhodobou výdrž i při velké zátěži.

ZOBRAZIT VÍCE O HYDŘE 13